Meble kuchenne robione na wymiar są wykonywane w różnorodnych technologiach, z użyciem wielu rodzajów materiałów. Każdy z nich ma inną wytrzymałość, estetykę i właściwości, dlatego warto poznać najczęściej wykorzystywane surowce w produkcji mebli kuchennych.

Materiał na fronty mebli kuchennych

Najpopularniejszy i najtrwalszy materiał, z jakiego wykonywane są meble kuchenne to drewno i materiały drewnopodobne. Wiele zależy od rodzaju drzewa, który ma wpływ na kolor i trwałość szafek. Jest to materiał bardzo solidny jednak również bardzo ciężki, dlatego często drzwiczki szafek mogą powodować obciążenia zawiasów. Dlatego tańszym i lżejszym odpowiednikiem są płyty kuchenne zrobione z materiałów drewnopochodnych np. płyt wiórowych. Jednak efekt zależy od wykończeń frontów. Wśród najpopularniejszych tworzyw przeznaczonych do tego celu są m.in.:

Fornir
Meble fornirowane oklejane są cienką warstwą lakierowanego drewna. Dzięki temu zyskujemy wygląd mebli drewnianych, dużo niższym kosztem.

Lakier i akryl
Powierzchnia lakierowana może mieć wykończenie matowe, półmatowe lub niezwykle modne ostatnimi czasy wykończenie błyszczące. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest łatwość czyszczenia i efektowny wygląd.

Laminat
Jest to bardzo tani sposób na wykończenie frontów, przy czym możemy sobie pozwolić na duży wybór wzorów. Laminat odznacza się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Patynowanie
Patynowanie nadaje efekt przetarcia i postarzenia mebli. To rozwiązanie sprawdza się doskonale we wnętrzach utrzymanych w stylu retro.